Kovasikajuttu  (Elokuva)
 
Ohjaus: Jukka Kärkkäinen, J-P Passi
Käsikirjoitus: Jukka Kärkkäinen, J-P Passi ja Sami Janhukainen
Tuotanto: Sami Jahnukainen
Pääosissa: Pertti Kurikan nimipäivä
Linkki viralliselle sivulle.
Arvio:
4.5 / 5
 
 

Vuoden 2009 alussa helsinkiläisellä kehitysvammaisille suunnatulla kulttuurityöpajalla syntyi neljän kaveruksen punkbändi, Pertti Kurikan nimipäivät. Tästä bändistä on muodostunut melkoinen nimi, sillä heitä on pyydetty soittamaan myös saksalaiselle yleisölle Hampurissa. Jukka Kärkkäisen ja J-P Passin dokumenttielokuva Kovasikajuttu seuraa näiden kaverusten toimintaa sekä bändinä, että ihmisinä. Katsoja pääsee kurkistamaan mm. esikoislevyn äänityssessioihin, kuuntelemaan kaverusten kinastelua paskapäisyydestä tai kokemaan romanttisia hetkiä, kun bändin laulaja kertoilee ajatuksia tyttöystävästään. Keikkapaikoillakin kamera on taltioinut sekä tapahtumia että soitantaa.



 Kovasikajuttu on oikeasti mainio dokumentti neljästä kehitysvammaisesta kaverista, joille se ei ole rajoite, vaan soitetaan ja eletään täysillä. Kyseessä on kunnon asenteellinen dokumentti, jossa sanotaan asiat niin kuin ne on ja heitetään herjaa mistä vaan. 
Kamera antaa miesten itsensä touhuta ja kertoilla asioita monin eri tavoin. Kyseessä on siis elämänmakuista menoa. Kärkkäinen ja Passi ovat lähinnä rytmittäneet dokumentin oikeisiin mittasuhteisiin, jotta jokainen osa-alue toimii hyvin ja katsoja pysyy hyvin mukana. Suosittelen lämpimästi Kovasikajuttua muillekin, kuin Pertti Kurikan nimipäivät -bändin faneille.

Jukka L. Savolainen for smackthejack.net

Photo's copyright by Mouka Filmi Oy, 2012

 

<< Takaisin arvosteluihin