Nuori ja innostunut lääkäri Mortimer Granville (Hugh Dancy) suhtautuu avoimesti moderniin lääketieteeseen, mitä kaikkien ei ole helppo sulattaa 1880-luvun Englannissa. Kun Granville pääsee töihin arvostamansa lääkäri Dalrymplen praktiikkaan Lontooseen, hän pääsee näkemään aitiopaikalta kuinka naisia hoidetaan. Naisten vaivat, ongelmat ja ahdistukset ovat saaneet yleisnimityksen hysteria, jota Dalrymple hoitaa ennakkoluulottomasti hellällä lantiopohjan hieronnalla.
Komean Granvillen vastaanotolle muodostuu nopeasti jono, jonka etunenässä seisoo Dalrymplen nuori tytär Emily. Nuoripari vaikuttaa toisilleen niin täydelliseltä, että isä povaa Emilystä tulevaa Rouva Tohtoria. Granville oma kiinnostus kohdistuu kuitenkin voimakastahtoiseen isosisko Charlotteen (Maggie Gyllenhaal), jonka epäitsekäs asenne lastenkodin johtajana tekee vaikutuksen. Liika suosio naisten keskuudessa johtaa pian nuoren lekurin käden kramppaamiseen, mikä saa hänet etsimään apua sähkötekniikasta. Yhdessä kaverinsa kanssa parivaljakko tulee keksineeksi maailman ensimmäisen vibraattorin. Enää olisi kesytettävä feministiksi tunnustautuva Charlotte, jonka edistysmielisyys ajaa hänet pahoihin vaikeuksiin.
Kun dvd:n takakannessa kerrotaan tositapahtumiin pohjautuvasta vibraattorin syntytarinasta, eivät odotukset nouse kovinkaan korkealle. Toisin kuitenkin käy. Omintakeinen tarina nappaa mukaansa ensihetkistä ja loistavat näyttelijänsuoritukset sekä huumori säväyttävät. Näin pirtsakkaa pukudraamaa on harvoin nähty. Briteissä uumoillaan Hugh Dancylle suurta menestystä, mikä ei Hysterian perusteella vaikuta lainkaan epätodennäköiseltä. Maggie Gyllenhaal on puolestaan elementissään vahvana ja persoonallisena naisena, jollaisena hänet on usein totuttu näkemään. Jopa brittiaksentti on kohdallaan. Suurimman vaikutuksen tekee se, että pikkutuhmuuden taustalla elokuva kertoo oikeista teemoista, kuten sukupuolten välisestä tasa-arvosta sortumatta liikaan paatokseen.
Lopussa tapahtuu jotain ihmeellistä: aivan kuin leikkauspöydälle olisi jätetty vähintään 10 minuuttia kelpo materiaalia. Ratkaisevat hetket olisivat kaivanneet lisää pohjustusta, sillä nyt matto vetäistään aika lailla jalkojen alta. Siitäkin huolimatta hysteria on innostava ja yllättävän hauska romanttinen komedia.
Lisämateriaaleina on vaatimaton 7-minuuttinen Making Of -pätkä.
Sini Kukkonen for smackthejack.net
Photo’s copyright by Hysteria Films Limited, Arte France Cinéma and By Alternative Pictures S.A.R.L, 2010.
|